چگونه برانیم

چگونه اتومبیل دنده اتوماتیک را برانیم

نکات مهم :

 

۱- اتومبیل اتوماتیک دارای ۲ پدال (گاز و ترمز) می باشد که برای استفاد ه از این دو پدال فقط از پای راست استفاده نموده و از پای چپ به هیچ وجه استفاده نگردد.

 

۲- اتومبیل دنده اتوماتیک  درقسمت کنسول و محل صفحه دسته دنده دارای علامت هایی با حروف  (P – پارک) ، (R – دنده عقب ) ،(N – خلاص) ، (D – دنده حرکت به جلو) ، (M  – دنده های دستی) می باشد .

 

۳- جهت استارت زدن لازم است دنده در حالت پارک (P)  پای راست روی پدال ترمز بوده وسپس استارت بزنید.

 

۴- بعد از روشن شدن اتومبیل (بنا به تصمیم شما در حرکت جلو و یا عقب) دنده را در حالت (D) جلو و یا (R) عقب گذاشته و پای خود را آهسته از روی پدال ترمز برداشته سپس خودرو حرکت می نماید .

 

۵- بعد از این حالت پای خود را روی پدال گاز گذاشته تا به حرکت اتومبیل سرعت دهید.

 

۶- درصورتیکه قصد توقف دارید ، پا را از روی پدال گاز برداشته و روی پدال ترمز قرار داده و پس از توقف کامل دنده را از حالت (D) و یا (R) خارج ودر حالت   (N)  و یا (P) قرار دهید.

 

۷- در صورتیکه قصد توقف طولانی دارید قبل از تغییر دنده ترمز دستی را کشیده و سپس دنده را در حالت(P) قراردهید.

 

۸- در توقف های کوتاه (ترافیک و توقف کمتر از ۲ دقیقه) فقط پا را روی پدال ترمز قرار داده و تغییر حالت دنده به P, N    خودداری نمایید. (استهلاک بی مورد به گیربکس وارد می شود )

 

۹- برای اینکه در جاده های کوهستانی و در شیب زیاد به گیربکس فشار نیاید، دنده را در حالت دنده دستی (۲و یا ۳ )قرار دهید تا از کم و یا زیاد شدن دنده به طور اتوماتیک جلوگیری نموده و سرعت اتومبیل تحت کنترل شما قرار گیرد .

 

۱۰- درخودروهای ۲۰۶ تیپ ۶ و خودروهای تیپ ترونیک  می توانید در ترافیک های سنگین و طولانی از دنده دستی (M) استفاده نموده تا از اتومات نمودن در دنده های سنگین جلوگیری شود(بیشترین استهلاک از این قسمت می باشد) .

 

۱۱- به هیچ عنوان جهت تسهیل درحرکت (حتی حرکت آهسته) دسته دنده را درحالت (N) قرار ندهید .

 

۱۲- در خودرو ۲۰۶ تیپ ۶ تغییر حالت دسته دنده از اتومات به دستی (D به M)ویا بالعکس درهرسرعت امکان پذیر می باشد .

 

۱۳- درصورت نیاز به حمل خودرو به هیچ وجه روی ۴ چرخ بکسل نشود.
( زمان حمل چرخهای جلو از زمین جدا باشد )

 

۱۴- به هیچ عنوان در حرکت (حتی حرکت خیلی ساده) دنده را به حالت P قرار ندهید دراین حالت به دنده P آسیب جدی وارد گردیده و ممکن است گیربکس قفل نماید.

 

۱۵- درقسمت کنسول و محل صفحه دسته دنده، تکمه های (S) اسپورت و (E) اقتصادی و (*) اسنو  را ملاحظه           می فرمایید. تکمه (E) برای رانندگی در شرایط عادی و تکمه (S) برای رانندگی با شتاب و سرعت بیشتر بوده و الزاماً  مصرف بنزین بالاتر خواهد رفت و تکمه (*) جهت رانندگی در سطوح لغزنده (برف) می باشد که در دنده ۲ حرکت می کند.

 

۱۶- در خودروهای پژو پارس اضافه بر تکمه (S و *) دارای تکمه (۱) می باشد که فقط در حالت دنده دستی ۲  قابل استفاده می باشد که پس از انتخاب تکمه (۱) خودرو فقط با دنده ۱ حرکت می کند .

 

۱۷- جهت طول عمر بیشتر گیربکس بهتر است روغن گیربکس هر ۳۵/۰۰۰ کیلومتر توسط نمایندگی مجاز چک شود و در صورت نیاز تعویض گردد .

 

۱۸- شستشوی موتور و گیربکس با آب باعث وارد آمدن ایرادات احتمالی و خسارت در قسمت برقی و اتصالات و ECU      (کامپیوتر) می گردد، لذا خواهشمند است از شستشوی موتور با آب جداً خودداری فرمائید.

 

 

112_0808_13z 2009_mazda6 automatic_gear_shifter_closeup

نمایندگی و مرکز تخصصی گیربکس اتوماتیک ایران خودرو ۵۰۴۹

 

تلفن تماس : ۹- ۷۷۵۳۸۱۸۸ – ۷۷۶۰۵۰۳۵ –۷۷۵۰۳۸۹۴

 

سایت نمایندگی : WWW.CUPSERVICE.IR  جهت پاسخگویی به سوالات فنی

 

 

شیر برقی ۲۰۶ تیپ ۶

سلام ماشین من کلا با دنده ۳ مشکل داره یعنی چه از دو به سه چه سه به چهار و برعکس و حتی تو حرکت عادی تو دنده ۳ یکباره چراغ S* باهم روشن میشه و دیگه دنده عوض نمیشه تا خاموش روشن کنم. متاسفانه من دیر با شما آشنا شدم و جای دیگه نشون دادم ماشین رو بهم گفتم شیر برقی ها باید عوض بشه . میخوام بدونم هزینه تعویض شیر برقی چقدر هستش و آیا نیاز به خرد شدن و سرویس کامل گیربکس هست یا نه ؟ سپاس

گیربکس ۲۰۶ اتومات

مشکل اینه که وقتی دنده در حالت D هست ناگهان خودرو مثل حالتی که دنده خودرو
میپره میشه و دو تا علامت کنار دنده که با نشان * و S هستند به طور همزمان به صورت چشمک زدن همراه با یک صدای بوق برای چند لحظه چشمک زن میشن و بعدش ماشین دیگه دنده نمیده!
یعنی شتاب نمیگیره! حالا هر چی گاز رو فشار بدیم تا اخر هیچ فایده ای نداره! فقط سرعتش با توجه به طول مسیر که هر چی جلوتر میره افزایش پیدا میکنه! بدبختی هم اینه که معلوم نمیکنه کی اینطوری میشه!
البته فقط گاهی اینطوری میشه و مشخص هم نیست کی
لطفا راهنمایی بفرمایید

مشکل تعویض دنده

با سلام.من خدود ۲ ماه پیش گیربکسمو کامل تعمیر کردم با هزینه ۳.۵ الان هتگام تعویض دنده ۱ به ۲ ماشین انگار به حالتی مثل خالی کردن و ترمز کردن یه حالت وقفه داره و بعد میره دنده ۲.بعضی وقت ها هم تقه ۳ به ۴ دارد.راهنمایی بفرمایید.ممنون

روشن شدن چراغ tcu در جک s5 اتومات

باسلام
چند روزی است که چراغ tcu جک اس ۵ من روشن شده و چون گیربکس دو کلاچه می باشد دنده های فرد عمل نمی کند و ماشین با دنده دو شروع به حرکت می کند و بعد دنده ۴ می رود یا اینکه اگر از دنده یک شروع شود در ابتدای حرکت ضربه شدیدی می زند
البته این اشکال در این چند روز دایمی نیست و فقط بعضی وقتها اینجور میشودو بعد از خاموش و روشن کردن ماشین ممکن است به حالت عادی برگردد و بدون مشکل حرکت می کند
چند بار هم اپدیت شده اما مشکل حل نشده
لطفا بفرمایید مشکل از کجا می تواند باشد.
متشکرم

کم وزیاد شدن گاز خودرو

باسلام وخسته باشید
ماشین من ال ۹۰ مدل ۹۰ است هنگامی که بعد از مدتی که موتور ماشین خنک می شود مثلا اول صبح .وقتی ماشین را روشن می کنم برای چند دقیقه دور موتورش کم وزیاد می گردد وقتی مو تور گرم می شود دور موتور ثابت میشود علتش چیست؟روش برطرف کردن ان را همراه با هزینه به بنده اعلام کنید پیشاپیش از لطفتون ممنونم.

صدای دنده مرده

سلام و خسته نباشید، ۲۰۶ مدل ۸۵ ماشین ۲ تا مشکل دارد : ۱-در حالت گرم ( بعد از حدود نیم ساعت کار کردن ) هنگام شروع به حرکت ( دنده ۱ به ۲ ) صدای دنده مرده دارد، با شتاب گرفتن صدا از بین می رود. بنزین سوپر، تعویض شمع و کوئل ، تست کردن سنسور ناک انجام شده اما باز مشکل به قوت خودش باقی هست. آیا این صدا آسیبی با سایر بخش ها وارد می کند؟ راه حل چیست؟ سوال ۲- وقتی که ماشین و استارت می زنم و کمی درجا کار می کند ( برای جابجایی در پارکینگ به عنوان مثال ) صبح روز بعد با استارت زدن چراغ چک روشن و از باند ماشین صدای بوق می آید لرزش شدید دارد و گاهی خاموش می شود ، اما غیر از این حالت همیشه با اولین استارت روشن و خبری از چراغ چک نیست، این مشکل غیر طبیعی برای چیست؟

تخلیه مخزن روغن هیدرولیک

با سلام و روز بخیر – ۲۰۶ اتومات دارم – مدتی است مخزن روغن هیدرولیک هر هفته یکبار تخلیه می شود . بنظ می رسد که پمپ آن مشکلی دارد و یا نشتی از لوله ها – می خواستم ببینم برای تعیمر و رفع عیب باید خدمت شما بیاوریم و یا شما فقط در مورد تعمیرات گیر بکس کار می کنید . ممنون از پاسخگویی شما

آموزش

سلام
من علاقه مند به یادگیری تعمیر گیربکس(دستی و اتوماتیک) هستم. اما هیچ سابقه و فعالیتی در ضمیمه تعمیر خودرو تا حالا نداشتم.
امکان داره راهنمای کنید چطور میتونم آموزش ببینم؟(در مرکز شما یا جاهای دیگر)

شیربرقی

با سلام
من ماشینم۲۰۶sd v9 یک سال پیش مشکل روشن شدن چراغ های s و * ر اداشت با تعویض شیر برقی ها مشکلش برطرف شد ولی چون جنسش ایرانی بود بعد یک سال دوباره همون مشکل رو پیدا کرده خواستم بپرسم الان فرانسوی شو اوردید تا دوباره شیر برقی رو تعویض کنم البته همون پارسال با صداقت به من گفتید چون ایرانیه یک سال دیگه دچار همین مشکل میشوید که من گفتم اشکالی ندارد و از کارتون خوشم امد از راستگوییتون.

گاز هرز خوردن گیربکس و تقه زدن

با عرض سلام و خسته نباشید خواهش میکنم جواب سوالم رو هرچه زود تر بدهید
من چند روز پیش داشتم دنده عقب میومدم به دلیل عدم دید یه ضربه خیلی اروم به عقب یه ٢٠۶ زدم جوری که فلپ سپر عقب ٢٠۶ یه ترک خورد ولی صاحب ماشین چند روز بعد زنگ زد بهم گفت از اون روز ک ضربه به عقب ماشین خورده ماشینش که یه ٢٠۶ تیپ۶ اتومات هست دنده ماشین رو حالت P بوده و از اون روز ماشینش گاز هرز موخوره یا گیربکس تقه میزنه ایا ممکن هست این عیب تقصیر من باشه یا اگ بوده این مشکل از چیه چه جوری میشه تعمیر کرد حدود هزینش چقدر میشه

Menu Title