سلام و شب شما بخیر
ماشین من SD-V9 مدل ۹۱ با ۳۰۰۰۰ کیلومتر کارکرده که تا حالا فکر میکردم که تقه ای که موقعی که دنده رو روی R میذارم طبیعیه و حتی موقعی که دنده رو از روی پارک برمیدارم و روی عقب میذارم
یکی از دوستانم تیپ ۶ مدل ۸۵ با ۱۱۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد داره که تا حالا نه شیربرقی و نه روغنش رو عوض نکرده است.(البته تقه ماشین من قابل شنیدن و حس کردن هست اما به نظرم خیلی غیرطبیعی نیست و خیلی جزئی داره)
امروز پشت ماشین اون نشستم. باور نکردنی بود. با تعویض دنده هیچ تقه حتی خیلی ریز و جزئی که کسی متوجه بشه هم نداشت. کاملا ارام و بدون تقه و ضربه و هیچ تکون و یا صدایی. باورم نشد که دنده رو عوض میکنم
ماشین من در هنگام حرکت هم مشکلی نداره و تقه و ضربه نداره و فقط موقعی که میخوام تو حالت عقب بذارم و یا از پارک به عقب شیفت بدم یه تقه کوچیک داره.
سوال من این هست که
۱- ایا اختلاف خاصی بین گیربکس ماشین دوستم و ماشین من وجود دارد که با کارکرد سه برابر بیشتر از من گیربکس خیلی خیلی خیلی نرمتری دارد ؟
۲- من به چه طریقی می توانم کاری کنم که گیربکسم در اون حد نرم باشه ؟ مثلا با اپدیت حل میشه و یا می بایست کار دیگه ای انجام بدم ؟
۳- مصرف ماشین من در حالت ترکیبی حدود ۱۱ لیتر هست که تو جاده تا ۹ میرسه اما ماشین دوستم ترکیبی حدود ۸ و تو جاده حدود ۶.۵ داره. ماشین من V9 هست که خوب اطاقش یه خورده سنگین تر هست اما فکر نکنم در این حد که اختلاف تو این مقدار داشته باشه.

سپاس گذارم